Jak czyścić nubuk? Praktyczne porady

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się buty z nubuku. Jednak wiele osób, pomimo iż chętnie je kupuje, nie do końca orientuje się, jak należy je czyścić. Jakie środki stosować do tego celu i jakie narzędzia wykorzystać, by nie zniszczyć obuwia?

Nubuk – co to właściwie jest?

Nubuk zapewne ze względu na wygląd, jest często mylony z zamszem. Materiał ten tak samo jest zaliczany do grupy materiałów szorstkich. Przykuwa on uwagę charakterystycznymi, wystającymi włoskami. Są one jednak krótsze niż w przypadku zamszu. Nubuk jest bardzo delikatny, miły w dotyku. Przypomina wręcz meszek. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma poważne obawy dotyczące sposobu pielęgnowania tego materiału. Zatem jak czyścić nubuk? Szczegóły poniżej. 

Nubuk – jak czyścić?

W tym przypadku zwykła szmatka i pasta do skóry licowej nie wystarczą. Należy posłużyć się specjalnymi środkami. Ważne jest w ogóle, aby zabezpieczać buty przed wyjściem. Najlepiej taki, który będzie chronił buty przed negatywnym oddziaływaniem wody. Nubuk jej bardzo nie lubi, gdyż wpływa ona na niego niszcząco. Buty wykonane z tego materiału należy czyścić szczotką z miękkim włosiem i wyłącznie suchą. W sprzedaży dostępne są specjalne środki, które służą do czyszczenia i impregnowania butów właśnie na sucho. Także, jeśli na butach pojawią się jakieś plamy, należy pozbywać się ich przy użyciu specjalnego preparatu. Co ciekawe, w dobrych sklepach można dostać nawet specjalne farby w sprayu, które służą do odświeżania wyblakniętych butów z nubuku. Warto mieć to na uwadze, zanim wyrzuci się buty do kosza. Czasem niewielkim kosztem można je naprawić. Jeśli nie samodzielnie, to z pomocą fachowca, który nie weźmie za usługę dużo, a buty będą jak nowe. 

Skoro wiadomo już, czym jest nubuk jak czyścić, czego robić nie wolno, pozostaje tylko rozejrzeć się za butami wykonanymi z tego materiału. A jeśli pojawi się problem z czyszczeniem, konserwacją czy usunięciem drobnych usterek, warto zgłosić się do fachowców. Dobry szewc bez problemu sobie z tym poradzi.